Levent

BEAUTIFUL

Güzellik ve bakım sektöründe lider. Uzman Kadromuz ve güzellik uzmanlarımız ile siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Hemen Ara 0536 584 31 38

Sauna

Levent Beautiful

Sauna

masaj-salonuSauna “kuru buhar banyosu” olarak tanımlanabilir ve geleneksel Fin hamamı olarak da bilinir. Saunada loş bir ışık vardır, sessizce ve rahatça oturulur. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C’dir. Aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücuttan toksik maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak toksin atmanızı ve oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

Sauna, beden ve ruh sağlığı için mükemmel bir ortam sağlar. Uyumlu bir sıcaklıkla toksinlerin atılması, dinlenme ve ardından soğuk su ile alınan duş, kan dolaşımını düzenler, gerginliği azaltır, dinlenme ve huzur sağlar.

Saunanın Faydaları

• Sauna; kalp, dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır. İnsan vücudundaki hızlı, yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın ana prensibini oluşturmaktadır.

• Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10°C daha fazla yükselir, aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1°C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır.

• Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur.

• Yoğun terleme, insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi olarak da kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yoluyla atılması gösterilmektedir. Finli atletlerin mukavemet sporlarındaki başarısının saunadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde düzenli sauna banyoları başarılı atletlerin çalışma programlarında yer almaktadır.

• Sporcular egzersize gösterdikleri uyum sonucu terlediklerinde fazla tuz kaybetmezler; sulu terlerler. Sauna, insanın pasif durumda iken sulu terlemesini sağlar. Böylece aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir.

• Düzenli sauna banyoları solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

• Sauna banyosu kardio-vaskular sistemini ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, kalbe ve bütün kardio-vaskular sistemine stressiz bir antrenman yaptırmaktadır.

• Sauna, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijeninulaşmasını sağlar.

• Sauna, vücudun dış etkilere karşı direncini artırır.

• Soğuk duşla tamamlanmış ve kurallarına uygun olarak yapılan sauna ziyaretlerinin yararları görüldüğü gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Sauna ile günlük yaşamın bütün stresinden ve yorgunluğundan kurtulur, yaşamdan keyif alırsınız.

• Günümüzün stresli dünyasından biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız ailenizle, arkadaşlarınızla ya da yalnız yapacağız sauna banyosu ile kendinize sağlığınız için zaman ayırın. Günümüzde lüks olmaktan çıkan sauna, stressiz ve sağlıklı bir yaşam için bir sağlık uygulaması olduğunu kanıtlamıştır.

• Sauna terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengesini sağlar. Sauna banyolarının kardiyo vasküler sistem ve sağlık açısından çok önemli olan kan basıncı üzerinde çok yararlı etkileri vardır. Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.

• Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak ve düzenleyerek, özellikle kan proteinlerini arttırır, oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

• Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar. Saunanın antikor üretimini arttırması bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi dış etkenlere karşı son derece dirençli hale getirir.

• Saunanın solunum yolları üzerindeki düzenleyici etkisini de unutmamak gerekiyor.

• Sauna cilt güzelliğinin yanı sıra bazı bölgelerde istenmeyen yağlanma ve selülit oluşumunu engeller. Kısaca sauna vücud sağlığı ve güzelliği için mükemmel bir yoldur.

Fin hamamları (saunalar)

Fin hamamları (saunalar), Türk hamamından oldukça farklı bir geleneğin ürünüdür. Kayıtlara göre ilk saunalar MS 5. ila 8. yy’da ortaya çıkmıştır. Erken dönem saunalar bir tepenin veya höyüğün içine kazılmıştır. Araç-gereç ve teknoloji ilerledikçe ahşap binalar kullanılmaya başlanmıştır. Bir şöminede taş parçaları odun ateşinde ısıtırlır. Odadaki hava ısındıkça ateşten çıkan rayiha da odayı kaplar.

Sıcaklık istenen dereceye gelince duman odadan temizlenir ve yıkanmak isteyenler girer. Yanan tahtaların odaya sinen kokusu, temizlenme töreninin bir parçasıdır. Bu tür kokulu banyoya Fince savusauna (duman saunası) denir. Çoğu kişi dumanın ve tahtanın kokusunu rahatlatıcı bulur.

Geleneksel Fin hamamında mayo, havlu veya peştemal pek giyilmez, çıplaklık bu toplumda tabu değildir. Aileler saunaya hep birlikte giderler. Bu eski bir gelenektir, pek çok ailenin özel saunası vardır. Kamuya açık saunalarda erkek ve kadın bölümleri ayrıdır. Saunalar cinsellikle ilgili görülmez, Fin halkı için sauna, kiliseden sonra en kutsal kabul edilen mekandır. 20. yy’ın başlarına kadar pek çok Fin kadını çocuklarını sıcak ve temiz bir ortam sayılan saunada doğurmuştur.

Saunada loş bir ışık vardır, konuşulmaz, sessizce ve rahatça oturulur. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C’dir. Bazıları üzerinde yaprak bulunan huş ağacı dallarını birbirine bağlayarak ‘vihta’ yapar ve onunla ciltlerine hafifçe vurur. Vihtalar dükkanlarda da satılır ve buzdolabında kışın kullanmak üzere saklanabilir. Vihta kan dolaşımını hızlandırır, huş ağacı kokusunun ferahlatıcı olduğu söylenir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Saunada en fazla 10 dakika kalınmalıdır

• Nefes almakta zorluk çekenler,astım hastaları kesinlikle kullanmamalıdır

• Sauna çıkıldığında hemen soğuk su ile duş alınmalıdır.

Levent Beautiful, güzellik ve bakım sektöründe lider. Uzman Kadromuz ve güzellik uzmanlarımız ile siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Levent Beautiful Güzellik Salonu

Jakuzi

Levent Beautiful

Jakuzi
Levent Masaj SalonuJakuzi, motor aracılığıyla uygun boyut ve dizayndaki küvetlere monte edilen su kanalları ve jetlerle küvetin içine su ve hava püskürten bir sistemdir.

Bilindiği üzere hidro masajın basit tanımı, suyla yapılandır. Bunun en ideal olarak uygulandığı yer ise banyo küvetleri, compact duş kabinleri veya da SPA olarak tabir edilen havuzlara aplike edilmiş hidro masaj kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar altında suyun, havanın ve buharın hem fiziki hem de terapik etkilerinden yararlanılmaktadır.

Hidroterapide asıl olay, suyun hareketi ile ortaya çıkan insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir. Su böylelikle vücuda enerji kazandırır, vücudu toksinlerden arındırır ve de vücut ısısını dengeler. Suyla birlikte farklı farklı bitkilerle mineraller uygulandığındaysa suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı ispat edilmiştir.

Hidro masajın başlıca pozitif etkilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin vücuttan atılmasında,
 • Sinir uçlarını uyararak bazı ağrıların dinmesinde,
 • Metabolizma ve sinir sistemindeki bazı rahatsızlıklarda,
 • Aşırı kilonun yol açtığı rahatsızlıklarda,
 • Uykusuzluk sorunlarında,
 • Stres ile mücadelede,
 • Dolaşım sistemi bozukluklarında,
 • Sindirimle ilgili rahatsızlıklarda,
 • Kas, kemik ve eklem ağrılarının tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır.

Levent Beautiful, güzellik ve bakım sektöründe lider. Uzman Kadromuz ve güzellik uzmanlarımız ile siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Levent Beautiful Güzellik Salonu

Buhar Odası

Levent Beautiful

Buhar Odası
Levent Masaj SalonuBütün gün boyunca yorulan vücudunuzu dinlendirmek ve kendinizi daha da iyi hissetmenizi sağlamak için, Levent Beautiful Salonu buhar odaları alanında da çözümlerini sunuyor. Daha fazla sağlıklı bir hayata buhar odasıyla merhaba diyebilirsiniz.

Buhar odası bakımı sonrasında kaslardaki ağrılar ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar tekrar kazanır.

Buhar bakımı sonrası kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş ve yeni doğmuş gibi hissedeceksiniz!

Buhar odası ve sauna arasındaki fark

Buhar Odasında jeneratör odanın dışında olur. Sıcaklık ise en fazla 45 °C civarında olur. Nem oranı % 100 ‘e yakındır. Duvar ve tavan seramikleri kullanılabilir. Eğimli tavan kesinlikle tavsiye edilir. Zeminde kanallar olması gerekir. Bütün iç yüzeylere ise mutlaka sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır. Sauna’da ise sauna ısıtıcısı odanın içindedir, Sıcaklık en çok 90 °C civarındadır. Nem oranı yaklaşık %25’e varır. Duvarda ve tavanda seramik malzemeler bulunmaz. Tavan düzdür, Zemin kanalı gerekmez. Su geçirmezlik özelliği çok gerekli değildir.

Buhar Nedir?

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Buhar banyosu; ister kuru ister ıslak olsun, vücuttaki toksinlerden arınmanın en kolay yolu olarak düşünülmüştür. Bu şekilde cildin gözenekleri açılır, milyondan fazla ter bezesi salgılama yapmaya başlar. Vücut böylece ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Terimiz nerdeyse idrarla aynı elementleri içerir ve bu nedenle de cilt bazen üçüncü böbrek olarak isimlendirilir. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30 ’a kadar varan miktarı vücuttan atılır.

Gün içerisinde vücut sıcaklığı arttıkça vücudun buna doğal tepkisi terlemek ve bu şekilde terin üzerinden buharlaşması ile kendisini serinletmektir. Saunadayken kişinin toksinle dolu terleri vücudu üzerinde kurur. Bu sebeple sauna seansı sonrasında duş alınması tavsiye edilmektedir. Lakin % 100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda bu buharlaşma mümkün değildir. Bu nedenle değerli vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir veya da hiç olmaz. Çok fazla terlersiniz, lakin teriniz buharlaşmaz ve cildinizin üstünde kurumaz. Daha fazla nem seviyesi vücut ısısını biraz daha arttırarak birincil ısı transfer mekanizması şekline gelir ve vücutta önemli miktarda yoğuşmaya neden olur.

Hipertermi prosesi ‘nin temizleme ile iyileştirme gücü, vücut sıcaklığı 38 -39,5 °C ‘ye ulaşıncaya kadar başlamaz. Vücut ısınması, buhar banyosunda saunaya kıyasla daha hızlı ve daha etkin bir şekilde gerçekleşir ve de yalnızca 10 -15 dakka zaman alır. Buhar banyosunun bir diğer faydası, kardiyovasküler sistemimiz üstündeki uyarıcı etkisidir. Nabız atışı, 15 -20 dakikalık bir seans sırasında dakkada ortalama 75 vuruştan, 100 -150 vuruşa çıkar. Böylelikle, kan dolaşımı hızlanır lakin tansiyon yükselmez. Çünkü sıcaklık etkisiyle kan akışı hızlanırken bir yandan da ciltteki kılcal damarlar genişlemektedir.

Buhar banyosu ile buhar inhalasyonu solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda da mutlaka tavsiye edilir.

 • Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanması ile tıkanmasında rahatlama sağlar.
 • Havayı da nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.
 • Buhar, spazmlı solumayı, astım, boğmacayı iyileştirir.
 • Buhar, sekresyonu serbestleştirmek suretiyle boğazdan ile  akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır.
 • Buhar, kasları gevşetir ve de öksürüğü azaltır.
 • Buhar, mukus zarlarını da aşırı kurumaktan korur.

Levent Beautiful, güzellik ve bakım sektöründe lider. Uzman Kadromuz ve güzellik uzmanlarımız ile siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Levent Beautiful Güzellik Salonu